ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος 1-1

paninikososss

Με γκολ του Καραμάνου έξι λεπτά πριν το τέλος, ο Πανιώνιος «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στον ΠΑΣ, που είχε προηγηθεί με απευθείας κόρνερ του Ίλιτς! Αποβλήθηκαν Μανιάς και Ρισβάνης.

Ο Πανιώνιος ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο και δεν παρουσίασε κάτι το ιδιαίτερο, ενώ επιχειρούσε να επιτεθεί από αριστερά με Τασουλή και Μασούρα, τη στιγμή που ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 6′ οι Ηπειρώτες φώναξαν δικαίως για πέναλτι, καθώς ο Μπακασέτας έκανε χέρι μέσα στην περιοχή στην κεφαλιά του Μιχαήλ και ο Τζήλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα, βλέπαμε αρκετά λάθη, τον «Άγιαξ» να προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα και την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 21′, όταν η κεφαλιά του Μιχαήλ απομακρύνθηκε και το σουτ του ίδιου παίκτη στην εξέλιξη της φάσης κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ο Ίλιτς το εκτέλεσε απευθείας, ο Κόρμπος βρήκε αέρα και δεν απομάκρυνε, ο Διούδης δεν αντέδρασε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ και να πάρει προβάδισμα ο ΠΑΣ στο 23′.

Από εκεί και μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν είδαμε άλλη φάση, με τους γηπεδούχους να επιχειρούν επιθέσεις με βαθιές μπαλιές, ενώ οι όποιες επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων… έπεφταν στο κενό. Έτσι, το 1-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου, με τον Ουζουνίδη να αποχωρεί προβληματισμένος και σκεπτόμενος για το τι έπρεπε να αλλάξει στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο 67′ είχαμε τη μία και μοναδική αξιόλογη στιγμή του δευτέρου μέρους, όταν ο Καρανίκας έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Ναδάλες έκανε το πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Διούδη.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό για να έχουμε ένταση στο 76′ για ένα πέναλτι που ζήτησε ο Πανιώνιος σε μαρκάρισμα του Μανιά στον Ανσαριφάρντ, η οποία έφερε την αποβολή του πρώτου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ίδιο λεπτό. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε και αυτή του Ρισβάνη με τον ίδιο τρόπο, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το ματς με δέκα παίκτες.

Όσο κι αν φαίνεται παράδοξο το γκολ του Τάσου Καραμάνου, με το οποίο ο Πανιώνιος διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στα Γιάννενα απέναντι στον ΠΑΣ, πόνεσε τόσο την ΑΕΚ, όσο και τον Παναθηναϊκό, οι οποίοι έχασαν από ένα βαθμό στην ειδική βαθμολογία των πλέι-οφ, αν η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ολοκληρωνόταν σήμερα!

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ θα ξεκινούσε στα πλέι-οφ με δύο βαθμούς, έναντι ενός του Παναθηναϊκού, ενώ από μηδενική αφετηρία θα εκκινούσαν ΠΑΟΚ και Πανιώνιος!

Σε περίπτωση που ο Πανιώνιος έχανε στα Γιάννενα και έμενε στους 40 βαθμούς, τότε η ΑΕΚ θα είχε τρεις βαθμούς και ο Παναθηναϊκός δύο στην ειδική βαθμολογία των πλέι-οφ!

Αξίζει να σημειωθεί εδώ ότι εκκρεμεί ακόμα η απόφαση για την πιθανή τιμωρία της ΑΕΚ για όσα έγιναν στο παιχνίδι της με τον Ατρόμητο, αλλά και αυτή του ΠΑΟΚ για την διακοπή του πρώτου ημιτελικού κυπέλλου με τον Ολυμπιακού, που ενδεχομένως να αλλοιώσουν την βαθμολογία.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης, 3-5-2): Περιστερίδης – Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ – Καρανίκας, Τσουκαλάς, Λίλα, Ναδάλες (90′ Γιάκος), Ακόστα – Μανιάς, Ίλιτς (90′ Ηλιάδης).

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης, 4-2-3-1): Διούδης – Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής – Σιώπης (64’ Χαλκιαδάκης), Κόρμπος – Μασούρας (46’ Ανσαριφάρντ), Μπακασέτας, Καθάριος (59’ Τζανδάρης) – Καραμάνος.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)