Πρόκριση με…σκιες για τον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη (VIDEO)

270

Ο ΠΑΟΚ για 3η σερί χρονιά βρίσκεται στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και κυνηγάει πλέον το πρώτο «νταμπλ» της ιστορίας του!

Ο Πρωταθλητής ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στην Αρκαδία και πέρασε χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα. Ωστόσο, οι Αρκάδες φωνάζουν έντονα για ένα κανονικό γκολ που ακυρώθηκε με την έναρξη του β” ημιχρόνου.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν καλύτερος από τους Πρωταθλητές Ελλάδας που είχαν το μυαλό τους στη Κυριακάτικη φιέστα, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε (άλλο) γκολ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, εμφανίστηκε «άδεια» απέναντι στους Αρκάδες που ήταν καλύτεροι και έχουν κάθε δικαίωμα να φωνάζουν για τη διαιτησία, αφού στο 47’ ο διαιτητής Ευαγγέλου «ανακάλυψε» επιθετικό φάουλ του Τσιλιανίδη στον Ίνγκασον και ακύρωσε καθαρό γκολ του πρώτου και δεν άφησε την ομάδα της Τρίπολης να διεκδικήσει σκορ… ανατροπής και παράταση ίσως (ή μια ιστορική νίκη που θα «έσπαγε» το αήττητο του δικεφάλου του Βορρά).

Τα λάθη του Ευαγγέλου είχαν ξεκινήσει νωρίτερα, αφού στο 43’ ο ρέφερι από την Αθήνα, έκλεισε τα μάτια σε χέρι του Βαρέλα στην περιοχή, και δεν καταλόγισε πέναλτι.

Στο 6′ ο Πασχαλάκης απομάκρυνε λανθασμένα, η μπάλα έφτασε στον Κώτσιρα που έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ διώχνει εντυπωσιακά. Στο 20′ ο Άνχελ δεν κατάφερε από κοντά να νικήσει τον Πασχαλάκη, ενώ στο 35′ το σουτ του Τσιλιανίδη έφυγε ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε η πρώτη αμφισβητούμενη φάση, με τον Ευαγέλλου να μην υποδεικνύει πέναλτι σε κατέβασμα της μπάλας του Βαρέλα με το χέρι στην περιοχή.

Δείτε την φάση εδώ

Στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, ο Ευαγγέλου υπέπεσε σε σοβαρό λάθος, ακυρώνοντας λανθασμένα γκολ του Αστέρα.Ο Τσιλιανίδης σκόραρε, αλλά ο διαιτητής από την Αθήνα ανακάλυψε επιθετικό φάουλ πάνω στον Ίνγκασον, με το ριπλέι να τον εκθέτει.

Στην επόμενη φάση, ο εντυπωσιακός Πασχαλάκης νίκησε τον Τσιλιανίδη, με τον Αστέρα να πιέζει για να πετύχει το γκολ που θα τον έβαζε στο παιχνίδι της πρόκρισης, αλλά να αδυνατεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, έφτασε στην πρώτη κλασική φάση στο 72’ με τον Λημνιό να χάνει τετ α τετ απέναντι στον Παπαδόπουλο.Στα επόμενα λεπτά, δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει δίχως άγχος την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου.

Αστέρας Τρίπολης (Γ. Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βλάχος (41’ Δουβίκας), Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Τασουλής (64’ Μπελόκ), Φερνάντεζ, Κώτσιρας,Τσιλιανίδης (74’ Αραβίδης).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σάκχοφ, Μίσιτς (53’ Ολιβέιρα), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (62’ Πέλκας) Ακπόμ (77’ Σφιντέρφσκι).