Άδοξος αποκλεισμός της ΑΕΚ από την Ευρώπη – Έχασε ξανά από τον Άγιαξ

Νέα οδυνηρή ήττα με 0-2 γνώρισε η ΑΕΚ στο Champions League, αυτή την φορά από τον Άγιαξ στο ΟΑΚΑ και αποχαιρέτησε τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για φέτος. Η άνευρη και παθητική Ένωση άντεξε 68 λεπτά απέναντι στον «Αίαντα».

Ένα ανόητο χέρι-πέναλτι του Λιβάγια έδωσε το δικαίωμα στους Ολλανδούς να ανοίξουν το σκορ με τον Τάντιτς στο 68’ και τέσσερα λεπτά ο ίδιος παίκτης έκανε με συνοπτικές διαδικασίες το 0-2 στο ΟΑΚΑ. Έτσι οι πρωταθλητές Ελλάδας παρέμειναν στο μηδέν μετά από 5 αγωνιστικές. Την τελευταία αγωνιστική η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη θα ταξιδέψει στην Λισσαβόνα για το ματς με την Μπενφίκα.

Ο αγώνας στιγματίστηκε από επεισόδια μεταξύ των οπαδών της ΑΕΚ και του Αγιαξ, στην κερκίδα του οποίου βρισκόντουσαν και οπαδοί του Παναθηναϊκού(!) με διακριτικά. Κάτι που αναμένεται να επισύρει ποινή και για τις δύο ομάδες…